Пайвандҳои дастрасӣ

Хабари нав

Қаҳрамонҳои нави Тоҷикистон оид ба қайиқронӣ маълум шуданд


Шаҳриёр Даминов, қаиқрони шинохтаи тоҷик.

Рӯзҳои 29-30-юми август дар шаҳри Душанбе мусобиқаи қаҳрамонии Тоҷикистон оид ба қайиқронӣ дар каноэ ва байдарка баргузор шуд. Мусобиқа, ки дар вазъияти пандемияи Covid-19 доир гардид, бо риояи ҷиддии чораҳои зиддиэпидемиологӣ сурат гирифт. Дар ин бора сомонаи расмии Кумитаи миллии олимпии Тоҷикистон хабар додааст.

Ба иттилои манбаъ, дар мусобиқаи имсола беш аз 130 варзишгар дар ҳайати ҳашт даста – седастаӣ аз вилояти Суғду шаҳри Душанбе, ду даста аз вилояти Хатлон - аз рӯи 20 навъи рақобатҳо миёни мардону занон қувваозмоӣ карданд.

Қайиқрони маъруфи тоҷик Шаҳриёр Даминов дар каноэи якнафарӣ ба масофаи 1000 метр миёни мардон бо натиҷаи 4:03 мақоми аввалро касб намуд. Дарвоқеъ, Даминов барои дарёфти роҳхат ба Олимпиадаи Токио, ки соли оянда баргузор мешавад, талош дорад.

Дар байдаркаи якнафарӣ Абдусаттор Ғафуров (Суғд-1, натиҷа – 3:47) миёни мардон ва Нозанин Лутфуллоева (Душанбе-1, 4:18) миёни занон ғолиб шуданд.

Ғолибон ва ҷоизадорони мусобиқаи қаҳрамонии Тоҷикистон оид ба қайиқронӣ дар байдарка ва каноэ дар соли 2020:

К-1 – 1000 метр
Мардҳо

1. Ғафуров Абдусаттор (Суғд-1), 3:47
2. Зуҳуров Некрӯз (Душанбе-2), 3:49
3. Зоидов Олим (Хатлон-1), 3:52

Занҳо
1. Лутфуллоева Нозанин (Душанбе-1), 4:18
2. Пирназарова Зумрат (Душанбе-1), 4:20
3. Охунова Манижа (Суғд-2), 4:26

С-1 – 1000 метр
Мардҳо

1. Даминов Шаҳриёр (Душанбе-1), 4:03
2. Муродов Беҳрӯз (Душанбе), 4:05
3. Мирзоаҳмади Раҷабалӣ (Хатлон-2), 4:12

К-2 – 1000 метр
Мардҳо

1. Суғд-2, 3:39
Азизов Амирҷон,
Ҳотамов Далер
2. Суғд-2, 3:40
Дадабоев Абдуҳофиз,
Пулотов Назир
3. Душанбе-2, 3:42
Ҳаитов Абдурасул,
Зуҳуров Некрӯз

Занҳо
1. Душанбе-1, 3:58
Раҳматова Матлуба,
Раҳматова Ороста
2. Душанбе-1, 4:02
Пирназарова Зумрат,
Лутфуллоева Нозанин
3. Суғд-1/Хатлон-1, 4:06
Ҷӯраева Нигина,
Қодирова Ҳанифа

С-2 – 1000 метр
Мардҳо

1. Душанбе-1, 3:50
Ковалёв Иван,
Даминов Мустафо
2. Суғд-1, 3:56
Дадабоев Садриддин,
Юлдошев Шарифҷон
3. Душанбе-2, 4:02
Назаров Раҳматулло,
Рӯзиматов Сайрав

К-4 – 1000 метр
Мардҳо

1. Суғд, 3:23
Мирсаидов Мунир
Шокиров Ҷаҳонгир
Аҳроров Асрор
Мамадов Аҳмад
2. Душанбе, 3:24
Тоҳирҷони Рустам,
Фаттоев Сайёд,
Набиев Набиҷон,
Нозимов Маҳдӣ
3. Хатлон, 3:28
Замистонов Шоҳрух,
Тағоев Сироҷ,
Салимов Бобошо,
Худоёри Насим

Омехта
1. Суғд, 3:50
Мамадҷонов Наимҷон,
Ахмедов Бахтовар,
Нодирова Ҷаннатой,
Ҷӯраева Нигина
2. Душанбе, 3:54
Умаров Исмоил,
Садиров Маҳмадулло,
Раҳматова Ороста,
Раҳматова Матлуба
3. Душанбе, 3:58
Ёлкин Темур,
Ҳаитов Абдурасул,
Пирназарова Зумрат,
Пирназарова Комила

С-4 – 1000 метр
Мардҳо

1. Суғд, 3:50
Раҳимов Абдураҳмон,
Ахмедов Далер,
Тсой Анатолий,
Бобоҷонов Амирҷон
2. Душанбе, 3:51
Рӯзиматов Сайрав,
Астанов Шерзод,
Раҷабов Суннатулло,
Абдураҳимов Абдураҳим
3. Хатлон, 3:52
Садруддинов Ҳотамшо,
Хусрав Тоҳирӣ,
Каримов Шоҳрух,
Қосимов Ҳикмат

К-1 – 500 метр
Мардҳо

1. Тоҳиров Ориф (Суғд), 1:48
2. Фирӯзи Ҳасан (Душанбе-2), 1:49
3. Нодири Маҳмадулло (Душанбе-3), 1:49

Занҳо
1. Раҳматова Матлуба (Душанбе-1), 2:04
2. Пирназарова Зумрат (Душанбе-1), 2:06
3. Бобоҷонова Гулнора (Хатлон-2), 2:10

С-1 – 500 метр
Мардҳо

1. Ҷӯраев Дилшод (Душанбе-1), 1:58
2. Набиев Раҳимҷон (Душанбе-2), 2:05
3. Чиллазода Эҳсон (Хатлон-2), 2:08

К-2 – 500 метр
Мардҳо

1. Суғд, 1:47
Нодиров Саидилҳом,
Ҳасанов Далер
2. Душанбе-2, 1:48
Ҳаитов Абдурасул,
Боев Мӯсо
3. Хатлон-1, 1:49
Замистонов Шоҳрух,
Шарипов Бахтиёр

Занҳо
1. Душанбе-2/Хатлон-1, 1:55
Ҳамдамова Санам,
Қодирова Ҳанифа
2. Душанбе-1, 2:00
Пирназарова Зумрат,
Пирназарова Комила
3. Суғд-3, 2:05
Бобоҷонова Дилноза,
Бобоҷонова Гулнора

С-2 – 500 метр
Мардҳо

1. Душанбе-3, 1:55
Сафаров Ҷаҳонгир,
Сафаров Ҷаҳоншер
2. Суғд-2, 1:55
Каримов Азизҷон,
Охунов Баҳриддин
3. Душанбе-1, 1:58
Ковалёв Иван,
Ҷӯраев Дилшод

К-4 – 500 метр
Мардҳо

1. Суғд, 1:36
Самадов Фирдавсҷон,
Бобоҷонов Дилшод,
Бобоев Садриддин,
Файзиев Абдусамад
2. Душанбе, 1:37
Садиров Нусратулло,
Баёззода Бежан,
Муродов Собир,
Саидов Фирдавс
3. Душанбе, 1:39
Ёлкин Темур,
Боев Мӯсо,
Умаров Исмоилҷон,
Садиров Маҳмадулло

Омехта
1. Суғд, 1:45
Шведова Любов,
Сафоев Бурҳон,
Охунова Манижа,
Бобоҷонова Гулнора
2. Душанбе-3, 1:47
Алимуҷтабои Ҳасан,
Садиров Саид,
Ҳамдамзода Санам,
Лутфуллоева Нозанин
3. Душанбе, 1:49
Ҳаитов Абдурасул,
Ёлкин Темур,
Пирназарова Комила,
Пирназарова Зумрат

С-4 – 500 метр
Мардҳо

1. Душанбе, 1:48
Шарипов Муҳаммад,
Шарипов Зуҳуршо,
Беҳрӯзи Руҳулло,
Гулов Умар
2. Суғд, 1:51
Ҳамдамов Шероз,
Исматов Содир,
Султонов Амир,
Ҳасанов Шерозхӯҷа
3. Душанбе, 1:55
Ковалёв Иван,
Салоҳиддинов Абдуманнон,
Назаров Раҳматулло,
Сафаров Ҷаҳонгир

К-1 – 200 метр
Мардҳо

1. Баёзов Манучеҳр (Душанбе-1), 0:37
2. Шведов Александр (Суғд-1), 0:38
3. Ёлкин Темур (Душанбе-2), 0:39

Занҳо
1. Раҳматова Матлуба (Душанбе1), 0:50
2. Пирназарова Зумрат (Душанбе-1), 0:52
3. Бобоҷонова Гулнора (Суғд-2), 0:55

С-1 – 200 метр
Мардҳо

1. Рустамов Умар (Душанбе-1), 0:40
2. Расулов Диловар (Суғд-3), 0:41
3. Саидаҳроров Ҷаҳонгир (Суғд-3), 0:43

Занҳо
1. Пирназарова Комила (Душанбе-1), 0:56
2. Бобоҷонова Гулнора (Суғд-2), 0:57
3. Лутфуллоева Нозанин (Душанбе-2), 0:59

К-2 – 200 метр
Мардҳо

1. Душанбе-1, 0:33
Набиев Зоҳирҷон,
Нурмуҳаммади Тоҳир
2. Суғд-2, 0:36
Бобоҷонов Ҷамшед,
Ғафуров Абдусаттор
3. Душанбе-3, 0:40
Ёлкин Темур,
Набиев Набиҷон

Занҳо
1. Душанбе-1, 0:49
Пирназарова Комила,
Раҳматова Матлуба
2. Суғд, 0:50
Бобоҷонова Гулнора,
Нодирова Ҷаннатой
3. Душанбе-2, 0:54
Раҳматова Ороста,
Пирназарова Зумрат

С-2 – 200 метр
Мардҳо

1. Душанбе-1, 0:40
Абдураҳимов Абдураҳим,
Абдураҳимов Абдумаҷид
2. Душанбе-3, 0:42
Садиров Саид,
Салоҳиддинов Абдуманнон
3. Суғд-3, 0:44
Абдуев Шариф,
Боев Антон

К-4 – 200 метр
Мардҳо

1. Душанбе, 0:33
Зуҳуров Некрӯз,
Ёлкин Темур,
Садиров Нусратулло,
Астанов Шерзод
2. Хатлон, 0:33
Саломов Парвиз,
Ашрапов Нурмуҳаммад,
Раҳимов Абдурасул,
Бобоев Муинҷон
3. Суғд, 0:39
Хисрави Тоҳир,
Садруддинов Ҳотам,
Зоидов Олим,
Тағоев Сироҷ

Омехта
1. Суғд, 1:45
Бобоҷнова Дилноза,
Нодирова Ҷаннатой,
Ғафуров Абдусаттор,
Ҳотамов Далер
2. Душанбе-3, 1:47
Худоёри Насим,
Шарипов Бахтиёр,
Лутфуллоева Нозанин,
Пирназарова Зумрат
3. Хатлон/Душанбе, 1:49
Раҳматова Ороста,
Раҳматова Матлуба,
Умаров Исмоил,
Тоҳирҷони Рустам

С-4 – 200 метр
Мардҳо

1. Суғд, 0:42
Салимов Илдар,
Валиев Аҳад,
Саидаҳроров Ҷаҳонгир,
Ҷабборов Абдулҳай
2. Душанбе, 0:42
Фирӯзи Ҳасан,
Рӯзиматов Сайрав,
Набиев Набиҷон,
Набиев Раҳимҷон
3. Душанбе, 0:45
Ҷӯраев Дилшод,
Ковалёв Иван,
Муродов Беҳрӯз,
Рустамов Абубакр

К-1, Эстафета 4х200 метр
Мардҳо

1. Суғд/Душанбе, 02:35
Раҷабов Суннатулло,
Муродов Собир,
Умаров Исмоилҷон,
Саидов Фирдавс
2. Душанбе, 02:37
Муродов Баҳодур,
Носиров Баҳодур,
Бобоҷонов Собир,
Бобоҷонов Валиҷон
3. Хатлон-2, 02:39
Шоҳрухи Давлатманд,
Парвизи Саидикром,
Соҳибназари Сафаралӣ,
Беҳрӯзи Маҳмадалӣ

С-1, Эстафета 4х200 метр
Мардҳо

1. Душанбе, 02:42
Баёззода Бежан,
Садиров Маҳмадулло,
Садиров Саид,
Фаттоев Сайёд
2. Суғд, 02:43
Алиев Парвиз,
Бобоҷонов Қобилҷон,
Ҳомидов Рустам,
Ҷӯраев Муҳиддин
3. Хатлон-1, 02:45
Замистонов Шоҳрух,
Каримов Шоҳрух,
Қосимов Ҳикмат,
Тағоев Сироҷ

Шарҳҳо

Шарҳи нав расид
Идома
XS
SM
MD
LG