Пайвандҳои дастрасӣ

Марҳилаи ниҳоии мусобиқаи қаҳрамонии ҷаҳон оид ба футбол аз 11-уми июн то 11-уми июли соли 2010 дар Ҷумҳурии Африқои Ҷанубӣ баргузор мешавад.

Нуздаҳумин давраи мусобиқаи қаҳрамонии ҷаҳон рӯзи 11-уми июн бо бозии тими мизбон - Ҷумҳурии Африқои Ҷанубӣ (ҶАҶ) ва мунтахаби Мексика дар шаҳри Йоханнесбург, дар варзишгоҳи Soccer City Stadium (ғунҷоишаш 104 000 тамошогар), шурӯъ хоҳад шуд.

Сабқати ниҳоии Ҷоми ҷаҳонии футбол барои бори аввал дар қораи Африқо бо ширкати 32 дастаи мунтахаб дар 8 гурӯҳ доир хоҳад шуд.

Бар асоси низомномаи мусобиқа аз ҳар гурӯҳ ду дастае, ки ҷойҳои якуму дуввумро касб мекунанд, ба даври 1/8 ниҳоӣ роҳ меёбанд. Баъдан 8 дастаи беҳтарин ба даври чаҳорякниҳоӣ роҳхат мегиранд. Сипас бо ширкати чаҳор дастаи беҳтарин бозиҳои ниманиҳоӣ баргузор мешаванд.

Барандаи Ҷоми ҷаҳонии футбол-2010 рӯзи 11-уми июл дар бозии ниҳоӣ, ки дар шаҳри Йоханнесбург, дар варзишгоҳи Soccer City Stadium барпо мегардад, муайян хоҳад шуд.

Бояд тазаккур дод, дар мусобиқоти қаҳрамонии ҷаҳон аз соли 1930 то инҷониб ҳамагӣ 207 дастаи мунтахаб ширкат кардааст ва 7 даста ба унвони қаҳрамонӣ даст ёфтааст. Бразилия аз ҳама бештар – 5 бор, Итолиё 4 маротиба, Олмон 3 бор, Аргентина ва Уругвай дуборӣ, Фаронса ва Инглистон якборӣ бо медалҳои тилло мукофотонида шудаанд.

Нахустин қаҳрамони ҷаҳон Уругвай (соли 1930) ва қаҳрамони феълии ҷаҳон Итолиё (2006) мебошанд.

Беҳтарин голзанҳо: Роналдо (Бразилия) - 15 гол; Герд Мюллер (Олмон) - 14 ; Жюст Фонтен (Фаронса) - 13; Пеле (Бразилия) – 12; Шандор Кочиш (Маҷористон) ва Юрген Клинсманн (Олмон) – 11.

Тақвими сабқати ниҳоии Ҷоми ҷаҳон - 2010

Сана

Даста

Натиҷа

Даста

Гурӯҳ

Шаҳр

1

11.06

ҶАҶ

Мексика

Гурӯҳи А

Йоханнесбург

2

11.06

Уругвай

Фаронса

Гурӯҳи А

Кейптаун

3

12.06

Аргентина

Нигерия

Гурӯҳи

В

Йоханнесбург

4

12.06

Кореяи

Ҷанубӣ

Юнон

Гурӯҳи В

Порт-Элизабет

5

12.06

Инглистон

ИМА

Гурӯҳи С

Рюстенбург

6

13.06

Алҷазоир

Словения

Гурӯҳи

С

Полокване

7

13.06

Олмон

Австралия

Гурӯҳи D

Дурбан

8

13.06

Сербия

Гана

Гурӯҳи D

Претория

9

14.06

Ҳолланд

Дания

Гурӯҳи Е

Йоханнесбург

10

14.06

Ҷопон

Камерун

Гурӯҳи Е

Блумфонтейн

11

14.06

Италия

Парагвай

Гурӯҳи F

Кейптаун

12

15.06

Зеландияи

Нав

Словакия

Гурӯҳи F

Рюстенбург

13

15.06

Кот-д'Ивуар

Португалия

Гурӯҳи G

Порт-Элизабет

14

15.06

Бразилия

Кореяи Шимолӣ

Гурӯҳи G

Йоханнесбург

15

16.06

Гондурас

Чили

Гурӯҳи Н

Нелспрейт

16

16.06

Испания

Швейтсария

Гурӯҳи Н

Дурбан

17

16.06

ҶАҶ

Уругвай

Гурӯҳи А

Претория

18

17.06

Фаронса

Мексика

Гурӯҳи А

Полокване

19

17.06

Юнон

Нигерия

Гурӯҳи В

Блумфонтейн

20

17.06

Аргентина

Кореяи

Ҷанубӣ

Гурӯҳи В

Йоханнесбург

21

18.06

Словения

ИМА

Гурӯҳи С

Йоханнесбург

22

18.06

Инглистон

Алҷазоир

Гурӯҳи

С

Кейптаун

23

18.06

Олмон

Сербия

Гурӯҳи D

Порт-Элизабет

24

19.06

Гана

Австралия

Гурӯҳи D

Рюстенбург

25

19.06

Ҳолланд

Ҷопон

Гурӯҳи Е

Дурбан

26

19.06

Камерун

Дания

Гурӯҳи Е

Претория

27

20.06

Парагвай

Словакия

Гурӯҳи F

Блумфонтейн

28

20.06

Италия

Зеландияи

Нав

Гурӯҳи F

Нелспрейт

29

20.06

Бразилия

Кот-д'Ивуар

Гурӯҳи G

Йоханнесбург

30

21.06

Португалия

Кореяи Шимолӣ

Гурӯҳи G

Кейптаун

31

21.06

Чили

Швейтсария

Гурӯҳи Н

Йоханнесбург

32

21.06

Испания

Гондурас

Гурӯҳи Н

Порт-Элизабет

33

22.06

Фаронса

ҶАҶ

Гурӯҳи А

Блумфонтейн

34

22.06

Мексика

Уругвай

Гурӯҳи А

Рюстенбург

35

22.06

Юнон

Аргентина

Гурӯҳи В

Полокване

36

22.06

Нигерия

Кореяи Ҷанубӣ

Гурӯҳи В

Дурбан

37

23.06

Словения

Инглистон

Гурӯҳи

С

Порт-Элизабет

38

23.06

ИМА

Алҷазоир

Гурӯҳи С

Претория

39

23.06

Австралия

Сербия

Гурӯҳи D

Нелспрейт

40

23.06

Гана

Олмон

Гурӯҳи D

Йоханнесбург

41

24.06

Камерун

Ҳолланд

Гурӯҳи Е

Кейптаун

42

24.06

Дания

Ҷопон

Гурӯҳи Е

Рюстенбург

43

24.06

Парагвай

Зеландияи

Нав

Гурӯҳи F

Полокване

44

24.06

Словакия

Италия

Гурӯҳи F

Йоханнесбург

45

25.06

Кореяи Шимолӣ

Кот-д'Ивуар

Гурӯҳи G

Нелспрейт

46

25.06

Португалия

Бразилия

Гурӯҳи G

Дурбан

47

25.06

Чили

Испания

Гурӯҳи Н

Претория

48

25.06

Швейтсария

Гондурас

Гурӯҳи Н

Блумфонтейн

1/8 ФИНАЛА:

Сана

Даста

Натиҷа

Даста

Шаҳр

49

26.06

Порт-Элизабет

50

26.06

2D

Рюстенбург

51

27.06

1D

Блумфонтейн

52

27.06

Йоханнесбург

53

28.06

2F

Дурбан

54

28.06

1G

Йоханнесбург

55

29.06

1F

Претория

56

29.06

2G

Кейптаун

1/4 ФИНАЛА:

1/4 финал

57

02.07

П53

П54

Порт-Элизабет

58

02.07

П49

П50

Йоханнесбург

59

03.07

П52

П51

Кейптаун

60

03.07

П55

П56

Йоханнесбург

:

1/2 финал1/2 ФИНАЛА

61

06.07

П58

П57

Кейптаун

62

07.07

П59

П60

Дурбан

БарББаБББрБаоиБАТЧ ЗА ТРЕТЬЕ МЕСТО:

Барои ҷои 3-юм

63

10.07

61

62

Порт-Элизабет

ФA ФИНАЛ:

ФИНАЛ

64

11.07

61

62

Йоханнесбург

XS
SM
MD
LG